Dlaczego fotowoltaika się opłaca

Obniżony VAT na instalacje fotowoltaiczne

W listopadzie 2019 weszła w życie zmiana w naliczaniu podatków VAT od instalacji fotowoltaicznej dla prywatnych użytkowników. Wcześniej stawka 8% VAT obowiązywała tylko dla instalacji indywidualnych montowanych na dachu budynku mieszkalnego, natomiast inwestorzy, montujący panele na gruncie, musieli płacić 23% VAT-u. Obecnie, w każdym przypadku VAT dla indywidualnych użytkowników wynosi 8%.
Stawką VAT 23% objęte są wszystkie instalacje fotowoltaiczne wykorzystywane na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej. Dotyczy to również rolników instalujących panele fotowoltaiczne na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

Odliczenie od podatku w deklaracji PIT

Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł. Nie dotyczy to jednego przedsięwzięcia, ale wszystkich realizowanych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. W przypadku małżonków, limit 53 tys. zł dotyczy każdego z nich oddzielnie. Gdy kwota odliczenia jest wyższa od rocznego dochodu, to można tę nadwyżkę odliczyć w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Liczy się kwota brutto – wraz z VAT, o ile podatek ten nie został odliczony

Program „Mój Prąd”

Pełen regulamin programu “Mój prąd” jest dostępny na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej www.nfosigw.gov.pl. Program “Mój prąd” zaplanowany jest na lata 2019-2025 lub do wyczerpania budżetu – 1 mld zł. Projekt będzie realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który będzie wypłacał wsparcie. Pieniądze znajdują się już na rachunku NFOŚiGW i pochodzą między innymi z opłat za korzystanie ze środowiska.
Program Mój Prąd dotyczy wyłącznie nowych instalacji i nie może dotyczyć wzrostu mocy na zamontowanej już instalacji. Beneficjent może złożyć więcej niż jeden wniosek. Dotacja udzielana jest na konkretną instalację podłączoną do licznika dwukierunkowego w danym Punkcie Poboru Energii (PPE) By otrzymać dotację z programy “Mój Prąd”, montaż instalacji nie może być wykonany samodzielnie, nawet jeśli posiada się odpowiednie uprawnienia.
POROZMAWIAJMY

Wyślij wiadomość - odpiszemy w ciągu 24h

Posiadamy szerokie portfolio usług energetycznych, a naszym celem jest dobór odpowiednich rozwiązań, które pozwolą zaoszczędzić energię a przede wszystkim pieniądze naszych Klientów.